wymarzone krzesło EPC

wymarzone krzesło EPC

Już od dawna podziwiam krzesło zaprojektowane w latach 50’tych przez Ray i Charles’a Eames, które jest nowoczesną wersją legendarnego Fibreglass Chair. Bez wątpienia jest to jedna z wielu genialnych i niepowtarzalnych ikon designu, która do dziś cieszy się niegasnącą popularnością. Może o tym świadczyć ogromna ilość aranżacji wnętrz (w bardzo różnych stylach) z wykorzystaniem  tego krzesła, które pojawiają się m.in w pismach wnętrzarskich.

W tym poście nie będzie jednak o historii powstania mebla, ale raczej przydatne wskazówki dla zainteresowanych kupnem, które mam nadzieję mi samej kiedyś się przydadzą ;)

EPC czyli Eames Plastic Chair oryginalnie produkowane jest wyłącznie przez firmę Vitra – tylko wtedy mamy pewność, że jest to produkt wykonany według pierwowzoru. Na stronie Vitry widnieje kilkanaście placówek w Polsce, które są dealerem oryginalnych mebli. Przedstawiam tylko te, które posiadają sklep internetowy i gdzie udało mi się znaleźć krzesło EPC:

 

   

Krzesło EPC jest bardzo znane i doczekało się wielu kopii – w sklepach internetowych można znaleźć np. ‚krzesło inspirowane’ EPC, jego tańszą replikę albo po prostu podróbki. Jeśli zależy nam na jakości, pamiętajmy, by sprawdzić, czy na pewno kupujemy mebel na licencji.

Mamy trzy modele EPC, wszystkie mają siedzisko z polipropylenu, a różnią się od siebie jedynie podstawą:

model DSW (Dinning Height Side Chair Wooden Base) – mój wymarzony. Wykończenie drewnem klonowym powoduje, że najbardziej mi się podoba spośród tych 3 modeli. Pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych i tych bardziej retro.  Jak sama nazwa mówi przeznaczony jest do jadalni, ale z pewnością sprawdziłby się także w innych pomieszczeniach, zarówno publicznych jak domowych.

Regularna cena to około 1350 zł – bardzo drogo, jak na krzesło. Porównując do cen innych, równie kultowych krzeseł nie jest to najwyższy pułap cenowy, ale mimo wszystko drogo. Trzeba się z tym liczyć, że produkty ‚ikony’ mają swoją cenę :)

24515f0426587024738a8939824a55e2

Bez nazwy-1

Do wyboru mamy 8 kolorów siedziska oraz model bazaltowy, w którym dodatkowo możemy wybrać 1 z 3 odcieni drewna. Dla wygody siedzenia możemy wybrać krzesło DSW z tapicerowaną podkładką (+ 300 zł do ceny reg.) lub z całkowicie tapicerowanym siedziskiem (+ 900 do ceny reg.). źródło; http://atakdesign.pl/

model DSR charakteryzuje chromowana lub malowana na ciemno podstawa. Bardzo często projektanci stosują ten model do aranżacji miejsc publicznych np. restauracji czy biur. Jest dostępny w takich samych kolorach jak DSW. Jednak jego cena jest niższa  – kosz około 900 zł. Tak jak poprzednie krzesło, można je kupić w wersji z całkowicie tapicerowanym siedziskiem lub podkładką. 

źródło; http://www.vitra.com/

plikw

 

Ostatni i najtańszy to model DSX (Dinning Height Side Chair X Base), który w polskich sklepach można kupić już za 750 – 800 zł.

źródło: http://www.furnicons.com/

źródło: http://atakdesign.pl/

Eames Plastic Chair zachwycają swoim ponadczasowym designem i świetnie sprawdzają się w różnych aranżacjach- domowych i publicznych, we wnętrzach i na zewnątrz, w nowoczesnych i tych bardziej retro. Jest to krzesło kultowe, ale z pewnością nie będzie jednym z tych przedmiotów, które mają po prostu być i pięknie wyglądać – jest funkcjonalne i wygodne. Do wyboru trzy modele przedstawione powyżej – na pierwszy rzut oka podobne, przy bliższym poznaniu dużo je różni . Nie mniej jednak – wszystkie są piękne:)