stal kortenowa- rdza w nowoczesnym wydaniu

stal kortenowa- rdza w nowoczesnym wydaniu

Od kilku lat jednym z najmodniejszych materiałów budowlanych na rynku jest  Stal Corten (Cor- Ten). Coraz chętniej jest wykorzystywana na elewacjach domów jednorodzinnych, muzeów i zabytków. Jest to stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Wykonana jest ze stopów stalowych, na powierzchni których po wystawieniu na działanie powietrza i deszczu samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Materiał ten wyprodukowano pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych w latach 30stych jako materiał stosowany do budowy wagonów kolejowych przewożących węgiel. Naturalna patyna o brązowej barwie sprawia, że stop nie poddaje się niszczącemu procesowi korozji. Jednocześnie jest odporna na duże naprężenia i wytrzymała. Corten można bez problemu poddać perforacji. Elewacja stanie się lekka, ażurowa i ciekawsza.

Rudoczerwony odcień cortenu świetnie wpasowuje się w starą ceglaną  zabudowę.  Równie dobrze komponuje się z drewnem i nowoczesnym szkłem.

Stal kortenowa również jest stosowana przy projektowaniu małej architektury. Staje się coraz bardziej popularna w ogrodach, jej kolor doskonale współgra z zielenią. Jest przeważnie wykorzystywana do wzmacniania i dekoracji ścian, donic, ogrodzeń i altan.

Corten można stosować także we wnętrzu, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej. Może być wykorzystany na ścianach, sufitach, klatkach schodowych czy jako mebel. Poniżej także przykład wnętrza toalety publicznej w Lofoten w Norwegii, zaprojektowanej przez Manthey Kula Architects. Corten został tutaj dodatkowo pokryty szkłem, na wypadek pobrudzenia się rdzą. Stal w połączeniu z betonem i metalową konstrukcją podtrzymującą szkło, nadaje wnętrzu charakter industrialny.

Rdzawą stal coraz chętniej stosują architekci, architekci krajobrazu i architekci wnętrz w swoich projektach. Czasem staje się ona zamiennikiem betonu, ze względu na lepsze właściwości. Możliwości zastosowania tego materiału cały czas się powiększają. Jest on niezwykły, łączy w sobie jakości pozornie sprzeczne i nieprzystające: elegancję i surowość, estetykę i wytrzymałość, a także nowoczesność i historię.  • Świetnie napisany, okraszony ciekawymi realizacjami, wpis na Waszym blogu.
    Gratuluje i pozdrawiam:)

  • Piękne zdjęcia naprawdę dobrego materiały jakim jest stal Cor-ten. To rzeczywiście jeden z najlepszych i najbardziej efektownych materiałów do wykorzystania szczególnie pod publiczne inwestycje.

  • Karolina G

    Świetny wpis, obszerna ilość zdjęć, ciekawy tekst. Ma się ochotę przejrzeć resztę wpisów. Pozdrawiam