imitacja lepsza niż oryginał?

imitacja lepsza niż oryginał?
źródło: http://norddeco.blogspot.com
źródło: http://norddeco.blogspot.com

Zawsze zachwycały mnie wnętrza minimalistyczne i nowoczesne, ale jeszcze bardziej takie, w których piękna, lekko postarzała cegła, stary parkiet w jodełkę, czy kafelkowy piec uzupełniają je i dodają niesamowitego charakteru. Mam ogromny szacunek do ludzi, którzy zamiast wszystko odmalować, oszpachlować i zakryć, postanowili odnowić fotel babci z lat 50’tych, odrestaurowali zabytkowy kominek, czy sztukaterie. Taki remont to nie prosta sprawa, ale gwarantuje nam niepowtarzalny efekt. 

Efekt, no właśnie. Ktoś zachowuje ścianę ze starych, wiekowych cegieł, a ktoś inny dekoruje czystą ścianę nowymi, ale stylizowanymi na postarzałe. I tutaj pojawia się pytanie:  lepsza imitacja, czy oryginał? Dla mnie wybór jest prosty – jeśli mamy starą, murowaną cegłami ścianę – zachowajmy ją, jeśli mamy czystą ścianę – również ją zachowajmy. Zazwyczaj stylizacje na stare, historyczne, itp nie dają dobrego efektu. Co w przypadku, gdy np. o ceglanej ścianie śnimy po nocach i nie chcemy zrezygnować z tego pomysłu? Wtedy warto zainwestować w dobrej jakości materiał, wcale nie postarzany, nie pomalowany na dziwne odcienie bordo i brązu, tylko jak najbardziej naturalny. Coraz więcej osób stosuje tapety, przykładowo z nadrukiem drewnianych desek, cegieł, kamienia… Jest to już trochę inny rodzaj imitacji, o którym na razie dopiero kształtuję swoje zdanie. Z jednej strony, niektóre z tych tapet są na prawdę ładne i jest to jakaś alternatywa dla naturalnych, ale drogich materiałów.  Jednak z drugiej strony, to trochę, jak plakat, który informuje, że chcielibyśmy mieć tu ścianę z kamienia, ale nie możemy. 

 

 Imitacja -przedmiot nieoryginalny, powtarzający cechy wzorca, wykonany na ogół z materiału tańszego lub gorszej jakości; duplikat, falsyfikat, kopia, podróbka

źródło: Słownik Języka Polskiego

źródło: http://norddeco.blogspot.com
źródło: http://norddeco.blogspot.com

To,  co dla mnie najważniejsze podczas projektowania przestrzeni mieszkalnej to wysoka jakość. To ona gwarantuje nam, że przedmioty, materiały, z którymi mamy styczność codziennie, będą w 100% funkcjonalne. Weźmy za przykład podłogę: większość osób, które urządzają mieszkanie, wybierze laminowane panele imitujące drewno. Dlaczego? Po pierwsze cena, po drugie cena. Jednak po kilku latach użytkowania zauważają, że takie panele bardzo przyciągają kurz, więc trzeba częściej myć podłogę, że brzydko się starzeją, że rysunek drewna jest wręcz denerwująco sztuczny, że za jakiś czas trzeba je wymienić… Dlatego zawsze będę za naturalnym drewnem. Bo w przeciwieństwie do ich imitacji, można je podziwiać przez wiele lat, zamiast zakrywać dywanami.

Mam nadzieję, że coraz bardziej zaczniemy doceniać wartość naturalnych materiałów, które pięknie się starzeją i są znacznie trwalsze, niż ich imitacje i zamienniki. Elegancja tkwi w szczegółach: w prawdziwym materiale, w odpowiednim doborze rodzaju, w jego wykonaniu. Postawcie na dobrą jakość! :)

 

 

   • bardzo podoba mi się cegła we wnętrzach, jednak mam swoją opinię na ten temat, w knajpach, czyli w klubach i pubach bardzo pasuje naturalna cegła, lecz w domach uważam, że najlepiej sprawdza sie imitacja:) pozdrawiam i zapraszam do siebie:)

  • Ja również uwielbiam cegłę we wnętrzach :) Dodaje niesamowitego klimatu :) Pozdrawiam