estetyczna (nie)obojętność…

estetyczna (nie)obojętność…
podłoga firmy Barlinek
źródło:http://www.dom.pl/

Wyznacznikiem luksusu w dzisiejszych czasach jest dobra jakość architektury, designu i materiałów we wnętrzach. Wszystko to niestety jest ściśle powiązane z możliwościami finansowymi inwestorów. Jednak warto oszczędzać latami na piękną drewnianą podłogę, czy dom zaprojektowany przez dobrego architekta. Dlatego muszę pokusić się o stwierdzenie, że jakość kosztuje i nie warto na niej oszczędzać.

http://www.ekspertbudowlany.pl/
dom bezpieczny KWK Promes
źródło:http://www.ekspertbudowlany.pl/

 

Codziennie niestety widuję wiele przypadków takiego oszczędzania na jakości, są to imitacje wszelkiego rodzaju, złej jakości elewacje oraz po prostu nowe ale brzydkie budynki. Te ostatnie to niestety efekt braku edukacji architektonicznej w szkołach. Żałuję, że nie uczą nas już od małego pojęcia estetyki, wrażliwości, dobrego designu czy dobrej architektury.
Te pojęcia mają szanse zrozumieć nieliczni w stosunku do całego społeczeństwa, którzy studiują architekturę lub podobne kierunki artystyczne.
Szkoda, że tak mało ludzi jest uwrażliwionych na architekturę i design. Boli mnie to, bo w naszym kraju mogłoby być piękniej, moglibyśmy budować bardziej świadomie. Przede wszystkim chodzi tu o domy prywatne i mniejsze inwestycje publiczne. Rzadko kiedy zatrudnia się architekta by zaprojektował dom od A do Z. Mimo to, w naszym kraju, są także piękne budynki, którymi śmiało możemy się pochwalić.

małopolski ogród sztuki, kraków źródło: http://www.mos.art.pl/
małopolski ogród sztuki, kraków
źródło: http://www.mos.art.pl/
dworzec pkp w kutnie źródło: http://www.skyscrapercity.com/
dworzec pkp w kutnie
źródło: http://www.skyscrapercity.com/

 

Najbardziej jednak irytuje mnie reakcja, a czasami nawet jej brak, taka estetyczna obojętność ludzi wobec nowo powstałych budynków.  Nie rozumiem dlaczego niektórzy nie zwracają uwagi na brzydkie, karykaturalne i kompletnie niepasujące do danej przestrzeni obiekty.
Oczywiście kontrast czy harmonia architektury z otoczeniem nie są wyznacznikiem czy jest ona dobra czy zła. Słowo ‚nowoczesny’ kojarzy mi się z czymś zaskakującym, pozytywnym, natomiast dla innych może być określeniem na wszystko. ‚Nowoczesny’ to dla nich nowy, niedawno powstały. A więc czy tak zwane gargamele i piękna, dobra architektura powinny być wrzucane do jednego worka?

jet office poznań projektu insomia źródło: http://www.skyscrapercity.com/
jet office poznań projektu insomia
źródło: http://www.skyscrapercity.com/

Na szczęście coraz więcej się mówi o takiej ‚nowoczesnej’ architekturze, o budynkach stylizowanych na historyczne, o imitacjach i podróbkach. Postawmy na dobrą jakość i nie bądźmy estetycznie obojętni:)

Pozdrawiam  • Piotr

    Zgadzam się w 100%. Świetny post:)