drewno 100% ?

drewno 100% ?

Nie bez powodu drewno wykorzystuje się niezmiennie od setek lat – jest nie tylko piękne, ale także trwałe, proste w obróbce i zawsze dostępne.  Mimo, że jest nam tak znane i powszechne, projektanci wciąż znajdują nowe pomysły by wykorzystać je w inny sposób. Można stwierdzić, że to kwestia obecnego zwrotu ku ekologii – ponownie wykorzystujemy surowce i pokazujemy prawdziwą surowość materiałów. Finowie doceniają to od lat, a w temacie wykorzystania drewna inspirują i stanowią dobry wzór. Ich przywiązanie do natury widać w pięknych, lecz surowych wnętrzach, które dzięki drewnianej podłodze, czy też meblowi stają się cieplejsze i bardziej domowe. Na szczęście, nie tylko w zimnej Skandynawii drewno jest doceniane – powstają nowe, ciekawe projekty architektury, mebli, czy wzornictwa z jego zastosowaniem.

Przy obecnym poziomie technologii można zrobić z tym surowcem niemal wszystko. Jednak chęć powrotu do bliskości z naturą i ekologiczne myślenie, sprawia, że traktujemy drewno bardzo ‚pierwotnie’- w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie wstydzimy się pokazać wad drewna – pęknięcia, zabarwienia, dziury stały się atutami. Pokazujemy je takie, jakie jest- nieidealne, naturalne. I jest to coś, co zachwyca w pozornie prostych projektach – niedoskonałości.

Może zastanawiacie się, w jakim celu rozpisywać się na temat drewna…

Z drewnem mam tylko jeden problem – to, o którym piszę i które uwielbiam to nie płyty z naklejką imitującą drewno, ani laminowane panele podłogowe, ale prawdziwy, stu-procentowo naturalny materiał, który może służyć i wyglądać pięknie przez wiele lat.  Różnica w cenie między tymi produktami jest niestety bardzo duża, a jakość drewna nieporównywalnie lepsza. Na przykład dlatego, że tworzymy coraz bardziej nowoczesne wnętrza – fajne, minimalistyczne, ale często surowe. Wśród kilku innych zabiegów, właśnie wykorzystanie drewna sprawia, że nie jest aż tak ‚chłodno’ – i nie chodzi tu tylko o brak ciepła z kominka. Biała, prosta i nowoczesna kuchnia w połączeniu z drewnianym blatem, czy stołem sprawia wrażenie bardziej domowej i ciepłej.

drewno we wnętrzu drewniane meble prawdziwe drewno36

Zdjęcia:

skandynawskidesign.com

scandiconcept.blogspot.com

norddeco.blogspot.com

 Kolejny post: do tablicy!  • Też kocham drewno i nie znoszę jego plastikowych imitacji. Niestety to własnie one dominują w większości mieszkań, pensjonatów i wnętrz publicznych.

  • Boże, jakie to wszystko piękne jest ;)

  • Pięknie wygląda ;)

  • px4ever

    Wszystkich kochających drewno zapraszam na thermo-drewno.pl