Sklejka? Dlaczego nie!

Sklejka? Dlaczego nie!

Prawdziwe drewno we wnętrzu uwielbiam od zawsze :)  Cenię sobie jakość wykonania i jego piękny wygląd. Jest eleganckie i bardzo trwałe. Nigdy nie lubiłam mebli, które są wykończone okleiną, a tym bardziej folią imitującą drewno. Niestety jest ich pełno na rynku i niektóre naprawdę bardzo dobrze udają, z daleka można się pomylić :)

źródło

W Polsce lite drewno jest jednak bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Ale jest na to świetne rozwiązanie, które nazywa się sklejka.  Mimo, że jest to materiał drewnopochodny, wytworzony z wielu cienkich warstw, nadal jest to prawdziwe drewno. Z tego materiału można zrobić naprawdę wiele, np. różnego rodzaju meble – szafki kuchenne, stoły, krzesła; drzwi przesuwne, ścianki działowe, schody… i dużo, dużo więcej.

Kolejnym plusem sklejki jest jej ładna struktura. Jeśli wykorzystamy sklejkę z drzewa liściastego uzyskamy subtelny rysunek słojów, natomiast jeśli wybierzemy mocno usłojoną sklejkę iglastą, nada ona wnętrzu rustykalny charakter.

Villa V zaprojektowana przez Paul de Ruiter Architects w Bloemendaal, w Holandii, źródło

Melbourne Home – Dan Honey and Paul Fuog, żródło

Wnętrza apartamentu Setagaya Flat w Tokio zaprojektowane przez japońską pracownię Naruse Inokuma, źródło

QUOTEL w Poznaniu, mode:lina architekci, źródło

Ogromną zaletą sklejki jest to, że można ją bardzo łatwo kształtować, formować i obrabiać. Nad techniką gięcia sklejki pracowali przez większość swojego życia Charles i Ray Eames, poniżej możecie zobaczyć kilka krzeseł – ikon design, zaprojektowanych właśnie przez nich.

Lounge Chair, źródło

DCM by Charles and Ray Eames, źródło

Plywood Group, źródło

Jednak największą zaletą sklejki jest jej bardzo dobra cena, jest ona prawie trzy razy tańsza od drewna litego, a mimo to nadal jest prawdziwym drewnem:)

Pozdrawiam,