dizajn opakowań a odbiór produktu

dizajn opakowań a odbiór produktu

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak duży wpływ mają na nas opakowania produktów, szczególnie tych spożywczych.  Producenci wydają fortunę na kampanie reklamowe, które  jednak nie zawsze są skuteczne. Często firmy zapominają o samym wyglądzie produktu, lecz niektóre zatrudniają dizajnerów do projektów opakowań, loga i ostatecznego wyglądu produktu. Wiedzą jak przyciągnąć naszą uwagę, korzystając ze znanych trików.  Jednym z nich i nie wiem, czy nie najważniejszym, jest odpowiednie użycie kolorów.

Już od dawna wiadomo że zimne barwy wywołują poczucie oddalenia obiektu, natomiast ciepłe przybliżają obiekt, zmniejszają przestrzeń, a także pobudzają nasz organizm. Dlatego czerwony kolor przyciąga uwagę ale też może wywoływać rozdrażnienie, natomiast niebieski jest kolorem uspokajającym, który sprzyja skupieniu. Żółte barwy pobudzają, a zielone oddziałują na nas relaksująco. Nieprzypadkowo więc w sklepach widzimy przecenione produkty z czerwono-żółtą karteczką z napisem promocja. Podobno produkt żywnościowy opakowany w niebieski kolor wydaje się zdrowszy niż opakowany w inne.

Oprócz dobrej jakości produktu powinien liczyć się też wygląd zewnętrzny, ponieważ to jest najlepsza reklama. Moim zdaniem opakowanie powinno być minimalistyczne i funkcjonalne. Z zewnątrz powinniśmy od razu wiedzieć co jest w środku.

Są też takie opakowania, które od razu kojarzą się z tożsamością regionalną, np. Smaki Podhalańskie grupy NOBO Design. Cały system opakowań podhalańskich jest oparty na naturalnych wyrobach bez konserwantów. Opakowania na różnego rodzaju sery – warkocze podhalańskie, oscypek, masło, mleko, konfitury, miód czy pieczywo są bardzo eleganckie i zachwycają swoją prostotą. Elementy graficzne nawiązują do stylistyki i tradycji tego regionu. Grupy produktów oznaczone są różnymi kolorami. Opakowania zostały wykonane w większości z papieru, ograniczając liczbę klejeń do minimum. Produkty w takiej otoczce na pewno będą promowały dany region wśród turystów, tym bardziej, że do każdego opakowania została dołączona etykieta  z informacją i ciekawostkami na temat kultury i tradycji Podhala.

  

 Świetnym przykładem opakowania, które mówi o produkcie jest eko pudełko na jajka projektu Mai Szczypek Happy Eggs –  ‘Jaja od kur szczęśliwych’, czyli zrównoważonego chowu. Opakowanie jest utworzone  z siana, ma naturalną fakturę i aromat oraz zachowaną formę popularnych wytłoczek. Jest to świetny projekt, który przekonuje konsumenta swoim wyglądem o naturalnym produkcie.

Opakowanie pistacji Maiji Rozenfelde dowodzi, ze połączenie dobrej estetyki z funkcjonalnością daje genialny efekt. Już sam kształt opakowania zachęca do zjedzenia tego, co jest w środku.  Kolory są neutralne, stonowane, a proces otwierania pudełka nawiązuje do rozłupywania pistacji.

Smaki Podlasia to projekt opakowań Moniki Ostaszewskiej. W tym projekcie można zauważyć odniesienie do tożsamości regionalnej, charakterystyczny styl dla danego regionu. Projektantka w nowoczesny sposób wykorzystała motywy ludowe.

Genialne opakowania dla soków zaprojektował Naoto Fukasawa. Są to kartony imitujące skórkę, kolor i fakturę danego owocu. Proste, estetyczne, a także pokazują, co znajdziemy w środku bez czytania etykiety.

Butter! Better!  To świetne, funkcjonalne opakowania masła. Przykrywka masła jest jednocześnie drewnianym nożykiem do smarowania. Yeongkeun Jeong połączył funkcjonalność z ciekawą i prostą formą.

 

O opakowaniach można pisać nieskończenie wiele. Ja starałam się pokazać Wam najfajniejsze przykłady dobrej estetyki opakowania, funkcjonalności i prostoty. Swoim wyglądem każdy z produktów zachęca do kupna. Niektóre z nich są bardziej lub mniej ekologiczne i ekonomiczne, jednak wszystkie ‚działają’ na moją psychikę i wyobraźnię:)

kolejny post: inspiracje • Świetny post, a opakowania po prostu genialne. Fajnie, że są na świecie (i w Polsce:)tak kreatywne a zarazem estetyczne rozwiązania. Pozdrawiam.

 • Piotr

  Bardzo ciekawy post a podane przykłady designerskich opakowań są szczególnie interesujące.
  Ostatnio, w okresie gorączki świątecznych zakupów, stwierdziłem nawet, że w przypadku branży zabawkarskiej często właśnie opakowanie sprzedaje cały produkt. Jednak tam nie ma mowy o jakimkolwiek dizajnie a bardziej z krzykliwą reklamą i przerostem wielkości pudełka.

 • Rewelacja! Szczególnie przypadły mi do gustu kartony na sok:)

 • Krzysztof

  Ciekawy wpis. Tworzę bazę polskich blogów wnętrzarskich – http://wnetrza-najlepsze.blogspot.com/ – i z chęcią Cię w niej umieszczę. Mam nadzieję, na owocną współpracę i ciekawe wpisy. Pozdrowienia, Krzysztof.

 • Kurcze ale skąd wyczasnąć takie kartony ? Ładnie to wygląda na meblu.Pozdrowienia

  • cosestetycznego

   Na razie można je zobaczyć tylko na wystawach :) Mam nadzieję, że kiedyś będą dostępne także w sklepach. Pozdrawiamy :)