Czy ulegasz modzie?

Czy ulegasz modzie?
źródło: http://pantone.com/

 

Po Nowym Roku tak wiele mówi się o trendach we wnętrzach na rok 2014. W czasopismach wnętrzarskich pojawiają się aranżacje w modnym kolorze tego roku. Niedawno dowiedziałam się też, że firma Pantone ogłosiła właśnie, że wiodącym kolorem będzie Radiant Orchid – wiedzieliście? W zeszłym roku był kolor o nazwie Emerald i tego też nie wiedziałam. Z ciekawości zaczęłam głębiej przyglądać się trendom, widziałam modne kolory roku, czytałam porady jak prze-aranżować pokój aby był modny i…

…nic z tego nie rozumiem.

Nigdy nie znałam trendów z obecnego roku, ani z minionych lat – zazwyczaj ignorowałam artykuły na ten temat albo mimowolnie przewracałam kartkę na drugą stronę. Było to dla mnie oczywiste (i jest nadal), że kolor wnętrza wybiera się w zależności od nasłonecznienia, wielkości i charakteru danego pomieszczenia oraz własnych preferencji. Jednak takie artykuły powstają regularnie co roku, aby poinformować i poradzić czytelnikom, co zrobić, by mieć modny dom, czy mieszkanie. A co za tym idzie, ktoś to regularnie czyta i regularnie próbuje choć trochę zmienić swoje wnętrze, aby nadążyć za modą.

Załóżmy, że oddalam na chwilę swoją opinię na ten temat i staram się skupić na tegorocznych trendach. Przeczytałam, że kompletnie nie modna jest już biel – o zgrozo! :) Poniżej przedstawiłam Wam kolory roku, wybrane przez stylistów w wiodących firmach produkujących farby: Pantone, Scherwin-Williams oraz PPG. Znalazłam też w kilku źródłach, że trendem 2014 będzie turkus. Albo czerwień.

źródło: http://pantone.com/, http://www.pinterest.com/
źródło: http://www.sherwin-williams.com/
źródło: http://www.voiceofcolor.com/

Wszystkie te kolory są ładne, z pewnością pieczołowicie wybrane przez ekspertów w tej dziedzinie. Magazyny wnętrzarskie i artykuły w internecie mają przekonać nas, że czas zmienić coś w naszych wnętrzach. Najlepiej przemalować ściany, a jeśli nie, to koniecznie zmienić poduszki, obrusy i zasłony. A te właśnie poduszki trzeba za rok wyrzucać na śmietnik, ponieważ kolor żółty będzie już passe, a na salony wejdzie zieleń.  Nie mówiąc już o tym, że z połączenia wielu modnych kolorów może wyjść niezbyt udana mieszanka stylistyczna…

Podążanie za modą nie zawsze oznacza dobre wybory. Dlatego warto traktować z przymrużeniem oka porady zachęcające do metamorfozy naszego mieszkania, tylko dlatego, że kolor, który mamy w pokoju dziennym przestał być modny już 2 lata temu. To nie ma żadnego znaczenia, gdy nasze wnętrze jest odpowiednio zaprojektowane i spójne. Można stworzyć coś ponadczasowego (co nie zawsze oznacza klasycznego!), co będzie zachwycało przez wiele lat, bez względu na obowiązujące trendy.

Na zakończenie trochę ironicznie – piękna kuchnia w odcieniach niemodnej w tym roku bieli…

źródło: http://www.architectureartdesigns.com/

Pozdrawiam,

   • D

    Sądzę, że ślepe podążanie za modą jest bezsensowne. Przykład branży odzieżowej powinien nas nauczyć, że to co modne nie zawsze jest ładne.